Leczenie zębów dzieci pod narkozą – co warto wiedzieć?
Narkoza to sposób znieczulenia, który znajduje zastosowanie przy wielu zabiegach medycznych. Również w stomatologii już od długiego czasu jest z powodzeniem stosowany. A jak przedstawia się kwestia narkozy w przypadku najmłodszych Pacjentów?
Na czym polega narkoza?
Narkoza to znieczulenie ogólne. Ta metoda znieczulenia opiera się na zastosowaniu anestetyków, czyli środków farmaceutycznych, za pomocą których wprowadza się Pacjenta w stan zbliżony do snu. To sprawia, że przez cały czas trwania zabiegu Pacjent jest pozbawiony świadomości i odczuć bólowych. Nie ma też poczucia czasu. Po wybudzeniu z narkozy ma wrażenie, że wszystko trwało ledwie chwilę.
Czy dzieci leczy się pod narkozą?
Tak, również leczenie dzieci można przeprowadzić w narkozie. Jest to szczególnie pomocna metoda znieczulenia w przypadku maluchów z dentofobią, czyli panicznym lękiem przed dentystą. Narkoza sprawdza się także u dzieci nadpobudliwych, dla których nawiązanie współpracy z lekarzem jest trudne lub wręcz nieosiągalne. Znieczulenie ogólne bywa stosowane również wtedy, gdy planuje się wykonanie większej ilości zabiegów podczas jednej wizyty.
Jak leczy się dzieci w narkozie?
Leczenie dzieci w narkozie ma nieco inny przebieg niż w przypadku dorosłych Pacjentów. W standardowej procedurze znieczulenia ogólnego anestetyki podaje się przez wenflon. Jednak w przypadku dzieci mogłoby to być przykrym przeżyciem, dlatego przed przystąpieniem do tego etapu przeprowadza się premedykację, podając dziecku leki obniżające poziom stresu.
Anestetyki dzieciom podaje się najpierw drogą wziewną, przez specjalną maseczkę. Dopiero kiedy dziecko zostanie już wprowadzone w stan snu, zakładamy wenflon. Opcjonalnie podaje się też dodatkowo znieczulenie miejscowe, żeby zapobiec odczuciom bólowym po wybudzeniu. Po zakończeniu zabiegu i wybudzeniu z narkozy dziecko pozostaje jeszcze przez około pół godziny pod obserwacją.
Narkoza u dzieci – czy to bezpieczne?
Narkoza w pewnych przypadkach wiąże się z określonymi skutkami ubocznymi. Do najczęstszych należą ból głowy i chrypka, będące skutkiem przesuszenia śluzówki, a także zawroty głowy i nudności.
Dokładamy jednak wszelkich starań, by zminimalizować ryzyko takich powikłań. W tym celu lekarz przeprowadza przed leczeniem szczegółowy wywiad medyczny, a cały zabieg odbywa się od początku do końca przy udziale zespołu anestezjologicznego, który czuwa nad jego bezpiecznym przebiegiem.
Trzeba przy tym jednak zaznaczyć, że narkoza jest inwazyjną metodą znieczulania i powinna być stosowana tylko wtedy, kiedy inne metody nie wystarczą.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach w narkozie, odwiedź Stomatologię Zdrowit Dąbrówka. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 735 003 000 lub wypełniając formularz.