Higienizacja zębów Piekary Śląskie

Profilaktyka i higiena

Dlaczego profilaktyka i higiena jamy ustnej jest ważna?

Do najważniejszych powodów, by odpowiednio zadbać o swoją jamę ustną, należy płytka bakteryjna oraz kamień nazębny. Płytka stale gromadzi się na zębach. Dbanie o higienę jamy ustnej – przede wszystkim dokładne i regularne mycie zębów – pozwala na bieżąco ją usuwać. Poważniejsze kłopoty zaczynają się, jeżeli się tego zaniedba. Nie potrzeba wiele czasu, by na skutek działania zawartych w ślinie substancji mineralnych  płytka przekształciła się w kamień.

Kamień nazębny jest siedliskiem próchnicotwórczych bakterii. Ale to nie jedyny związany z nim problem. Gromadzi się on także poniżej linii dziąseł, prowadząc do powstawania patologicznych kieszonek dziąsłowych i rozwoju chorób przyzębia, które w zaawansowanym stadium (paradontoza) przyczyniają się do chwiania i przemieszczania zębów, a nawet ich utraty.

Jak dbać o jamę ustną?

Żeby uniknąć tych nieprzyjemności, należy odpowiednio zadbać o zęby i jamę ustną. Kluczowe dla jej zdrowia jest to, aby dokładnie myć zęby. Powinno się to robić regularnie – przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a najlepiej po każdym posiłku, Powinno się przy tym stosować technikę wymiatają. Nie należy stosować szczoteczki o zbyt twardym włosiu, ani używać zbyt dużego nacisku podczas tej czynności – inaczej można zaszkodzić szkliwu. Równie ważne jest codzienne nitkowanie. Chodzi o to, by dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, które z natury są trudno dostępne dla szczoteczki.

usuwanie kamienia nazębnego Piekary Śląskie

Na czym polega gabinetowa higienizacja?

W higienie i profilaktyce jamy ustnej nie wystarczy jednak ograniczyć się do domowych zabiegów. Pozwalają one wprawdzie skutecznie usuwać płytkę nazębną, nie są jednak w stanie usunąć kamienia, w który się ona przekształca. Żeby oczyścić zęby z kamienia, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt oraz kompetencje, jakie ma stomatologiczna higienistka.

Dlatego należy również regularnie udawać się na profesjonalne gabinetowe higienizacje. Powinno się odbywać je przynajmniej raz na rok. Większa częstotliwość jest wskazana u Pacjentów zmagających się ze wzmożonym odkładaniem kamienia nazębnego (np.  u palaczy).

Gabinetowa higienizacja składa się z kilku zabiegów. Są to:

  • skaling – polega na tym, że za pomocą emitującego ultradźwięki skalera usuwa się z zębów kamień. Skaling można wykonywać nad- i poddziąsłowo;
  • piaskowanie – w tym zabiegu po powierzchni zębów przemieszcza się dyszę, z której pod ciśnieniem wydobywa się strumień powietrza, wody i piasku stomatologicznego, czyli czyszczących drobin, które skutecznie usuwają z zębów osad bez naruszania przy tym szkliwa;
  • polerowanie – przy użyciu past polerskich powierzchnię zębów się wygładza, dzięki czemu nie tylko zyskuje ona połysk, ale też zostaje w pewnym stopniu zabezpieczona przed ponownym przyleganiem osadu;
  • fluoryzacja – zęby pokrywa się środkiem o dużej zawartości fluoru, co pozwala wzmocnić szkliwo i uczynić je bardziej odpornym na działanie kwasów i bakterii;
  • instruktaż higieny – Pacjentowi zostaje wyjaśnione, w jaki sposób najlepiej dbać o zdrowie zębów i jamy ustnej. Otrzymuje też pomoc w dobraniu do tego celu odpowiednich narzędzi.
  • wybarwienie płytki nazębnej – zabieg, który wykorzystywany jest w celu identyfikacji i wskazania Pacjentowi miejsc w jamie ustnej, w których z powodu nieodpowiedniej techniki szczotkowania zębów, odkłada się płytka nazębna.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o profilaktyce i higienie jamy ustnej, odwiedź Zdrowit. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 735 003 000 lub poprzez formularz kontaktowy.

Najczęstsze pytania o profilaktykę:

Najczęściej zadawane pytania o profilaktykę
Jak dbać o zdrowie zębów w domowych warunkach?
+
Zęby należy myć i nitkować co najmniej dwa razy dziennie. Szczególną uwagę powinno się poświęcić przestrzeniom międzyzębowym.
Na czym polega gabinetowa higienizacja?
+
Profesjonalna higienizacja składa się z zabiegów takich jak skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja. Pozwalają one na pozbycie się z zębów kamienia i osadów.
Jak często uczęszczać na wizyty higienizacyjne?
+
Gabinetową higienizację powinno się przechodzić raz na rok, a w przypadku palaczy i Pacjentów zmagających się z chorobami przyzębia powinny one odbywać się nawet co 3 miesiące.