Periodontologia
Przyczyny chorób przyzębia
Choroby przyzębia – również tak groźne jak paradontoza – powstają z winy bakterii żyjących w jamie ustnej. W szczególnie dużych skupiskach znajdują się one na kamieniu nazębnym. Kamień ten powstaje z płytki bakteryjnej, która stale odkłada się na zębach – można ją usuwać, po prostu myjąc zęby, ale jeśli nie będzie się tego robić na bieżąco, płytka mineralizuje się i twardnieje pod wpływem substancji zawartych w ślinie.
Namnażające się na kamieniu nazębnym bakterie mogą prowadzić do chorób przyzębia, tak jak fakt, że kamień nawarstwia się również pod linią dziąseł, przez co powstają patologiczne kieszonki dziąsłowe i wywiązują się stany zapalne.
Choroby przyzębia są zatem pośrednio efektem zaniedbań higieny jamy ustnej. Ryzyko dodatkowo zwiększają takie czynniki jak niewłaściwe odżywianie, choroby ogólnoustrojowe zmniejszające odporność organizmu oraz dziedziczne predyspozycje.
Choroby przyzębia – objawy
Do najwcześniejszych charakterystycznych objawów objawów należą zaczerwienione i opuchnięte dziąsła. Częste jest również krwawienie dziąseł, do którego dochodzi zwłaszcza podczas szczotkowania. Z powodu recesji dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych zęby mogą stać się nadwrażliwe – reagować krótkotrwałym, intensywnym bólem na czynniki takie jak wysoka i niska temperatura, kwaśny i słodki smak,czy bodźce dotykowe.
Chorób przyzębia nie można bagatelizować. Jeżeli pozwoli im się rozwijać, osiągną zaawansowane stadium (paradontozę), w którym ich objawy są już znacznie poważniejsze – dochodzi do rozchwiania i przemieszczeń zębów, a ostatecznie również do ich utraty.
Niekorzystny wpływ chorób przyzębia nie ogranicza się zresztą do samej jamy ustnej. Wiążą się one też z groźnymi powikłaniami – mogą prowadzić do chorób układu krążenia i żołądka, a także reumatoidalnego zapalenia stawów.
Leczenie chorób przyzębia
Na wczesnym etapie rozwoju choroby może wystarczyć przeprowadzenie gabinetowej higienizacji. Z zabiegów wchodzących w jej skład szczególne znaczenie ma skaling, polegający na usunięciu kamienia nazębnego przy użyciu skalera emitującego ultradźwięki. Skaling wykonuje się nie tylko nad powierzchnią dziąsła, ale również poddziąsłowo, co pozwala usunąć złogi kamienia z kieszonek dziąsłowych.
Przy chorobie w bardziej zaawansowanym stadium wykonuje się kiretaż. Polega na oczyszczeniu korzeni zębowych oraz patologicznych kieszonek dziąsłowych z przyczyn stanu zapalnego, takich jak osad, resztki jedzenia i biofilm bakteryjny. Wykorzystuje się w tym celu specjalne narzędzia stomatologiczne – kirety.
Nie zawsze wystarczy usunąć źródło choroby. Jeżeli jest ona już w zaawansowanym stadium, trzeba zająć się także naprawą zniszczeń, jakie poczyniła w organizmie. Temu celowi służą takie zabiegi jak pokrycie recesji dziąsła oraz odbudowa przyzębia.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu chorób przyzębia, zapraszamy do gabinetu Stomatologia Zdrowit Dąbrówka. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 735 003 000 lub poprzez formularz kontaktowy.