Czy można spać w protezie zębowej?
Czy protezę zębową należy zdejmować na noc? A jeżeli tak, to w czym ją przechowywać? Jak zadbać o to, by proteza długo była w dobrym stanie.
Proteza zębowa – czy zdejmować na noc?
Na początek należy zaznaczyć, że mówimy oczywiście o ruchomej protezie, ponieważ proteza stała siłą rzeczy pozostaje w jamie ustnej przez cały czas. A zatem jak wygląda sprawa z protezami ruchomymi – czy można spać z protezą zębową?
Spanie z protezą zębową nie jest dobrym pomysłem. Z kilku powodów. Po pierwsze, stwarza to ryzyko zadławienia, jeżeli proteza podczas snu się połamie lub w inny sposób uszkodzi – a jest to zagrożenie, którego nie można całkowicie wykluczyć.
Po drugie, proteza może obcierać dziąsła i powodować podrażnienia. Efektem mogą być stany zapalne dziąseł, owrzodzenia, afty czy zakażenia grzybicze. Dziąsła nie powinny być stale obciążone przez protezę. Dobrze jest dać im nieco odpocząć. Wyjęcie protezy na noc odciąża tkanki jamy ustnej, a oprócz tego umożliwia naturalne nawilżenie błon śluzowych.
Po trzecie wreszcie, na protezie gromadzą i mnożą się bakterie będące częścią flory bakteryjnej jamy ustnej. Dlatego protezę powinno się codziennie czyścić i pozostawiać na noc poza jamą ustną.
A zatem, czy wyjmować protezę na noc? Zdecydowanie tak. Nie trzeba tego robić w przypadku protez częściowych i szkieletowych, ale w innych okolicznościach – jeśli lekarz nie zaleci inaczej – wyjmowanie na noc protezy należy traktować jako konieczność.
Jak przechowywać protezę w nocy?
Wbrew powszechnemu wyobrażeniu, protezy nie należy przechowywać w szklance z wodą, ponieważ takie środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Jak zatem należy ją przechowywać? Po wyjęciu z jamy ustnej protezę powinno się wyczyścić przeznaczonymi do tego środkami (na przykład przy pomocy specjalnej pasty lub tabletek), a następnie umieścić ją w suchym i czystym pojemniku. Najlepiej jeżeli pojemnik ten posiada otwory wentylujące. Jeżeli ich nie ma, to na noc należy pozostawić go otwarty.
Jak dbać o protezę zębową?
Na protezie gromadzą się osady i płytka bakteryjna, tak samo jak na naturalnych zębach. Dlatego wymaga ona tego, by odpowiednio o nią zadbać. Po każdym posiłku powinno się myć protezę pod bieżącą wodą. Warto zaopatrzyć się w szczoteczkę z podwójną główką – do czyszczenia wewnętrznej i zewnętrznej strony protezy.
Do czyszczenia nie polecamy zwykłej pasty do zębów. Materiał, z którego wykonana jest proteza, nie jest aż tak mocny jak naturalne szkliwo zębów, może więc zostać porysowany przez substancje ścierne zawarte w takich pastach. Lepiej wybrać produkty przeznaczone specjalnie do protez.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o protezach zębowych i o tym, jak należy o nie dbać, zapraszamy do naszego gabinetu Stomatologia Zdrowit Dąbrówka. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 735 003 000 lub wypełniając formularz.