Jak usunąć kamień z protezy zębowej?
Niestety protezie zębowej, tak jak prawdziwym zębom, zagraża kamień nazębny. Czy jest jakiś skuteczny sposób, żeby oczyścić z niego protezę?
Powody powstawania kamienia na protezie zębowej
Na zębach – zarówno prawdziwych, jak i sztucznych – stale odkłada się rodzaj osadu zwany płytką bakteryjną. Jeżeli tę płytkę usuwa się na bieżąco poprzez regularne i dokładne szczotkowanie, można utrzymać zęby i protezę w dobrym stanie. Jeżeli jednak zaniedba się tę kwestię, to na skutek działania soli mineralnych zawartych w ślinie ulega mineralizacji i twardnieje, przekształcając się w kamień nazębny.
Jak wyczyścić protezę z kamienia?
Czyszczenie protezy zębowej z kamienia może odbyć się na kilka sposobów. Część osób praktykuje domowe metody – do czyszczenia protezy można na przykład zastosować roztwór ciepłej wody z kwaskiem cytrynowym lub wody z octem. Skuteczność takich metod bywa jednak różna, nie zawsze się dobrze sprawdzą.
Jeżeli chcesz wyczyścić protezę z kamienia w domowym zaciszu, lepiej sięgnąć po profesjonalne produkty przeznaczone do tego celu. Należą do nich tabletki czyszczące. Rozpuszcza się je w wodzie, a następnie w tak powstałym roztworze moczy się protezę przez określoną ilość czasu.
Zasadniczo jednak z protezą jest podobnie jak z prawdziwymi zębami – jedyną pewną metodą czyszczenia z kamienia, która gwarantuje sukces, jest gabinetowa higienizacja. Czyszczenie protezy z kamienia odbywa się przy zastosowaniu skalera. To urządzenie emitujące ultradźwięki rozbija kamień, nie naruszając przy tym samej protezy.
Jak dbać o protezę zębową?
Najlepiej zadbać o to, by kamień na protezie zębowej po prostu się nie pojawiał. Aby do tego nie dopuścić, kluczowa jest odpowiednia higiena. Protezę należy szczotkować równie często jak naturalne zęby, czyli przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Radzimy, żeby używać do tego specjalnych produktów do protez.
Produkty przeznaczone do mycia naturalnych zębów nie zawsze dobrze się sprawdzają w przypadku protez – na przykład pasty zawierające substancje ścierne mogą zarysować powierzchnię protezy.
Trzeba mieć na uwadze, że materiał protezy nie jest tak wytrzymały jak naturalne szkliwo. Z tego względu powinno się używać również szczoteczki o miękkim włosiu. Najlepiej wybrać specjalistyczną szczoteczkę dwustronną, która ułatwia usunięcie resztek jedzenia i zabrudzeń nawet z trudno dostępnych miejsc, nie uszkadzając przy tym powierzchni protezy. Również pasta powinna być przeznaczona specjalnie do protez lub może to być pasta 2 w 1, przeznaczona do protez częściowych – można nią bezpiecznie myć zarówno zęby własne, jak i protezę.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o protezę, zapraszamy do gabinetu Stomatologia Zdrowit Dąbrówka. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 735 003 000 lub wypełniając formularz.