Piłowanie zębów pod licówki
Licówki to cienkie porcelanowe płatki mocowane na przedniej stronie zębów w celu skorygowania ich estetycznych niedoskonałości. Ale czy żeby osiągnąć taki efekt, konieczne jest piłowanie zębów?
Jak przygotowuje się zęby do licówek?
Na początek trzeba przeprowadzić przegląd stomatologiczny. Dokładna ocena stanu zębów jest bardzo istotną kwestią, ponieważ jedynie na zdrowych zębach można mocować licówki – inaczej próchnica będzie się rozwijać pod licówkami. Jeśli okaże się więc, że na zębach są obecne ubytki i zmiany próchnicze, trzeba koniecznie przeprowadzić leczenie, zanim przystąpi się do dalszych działań.
Przed zamocowaniem licówek przeprowadza się również higienizację. To kompleksowa procedura, dzięki której zęby zostają oczyszczone z kamienia i osadu.
W przypadku licówek porcelanowych jest jeszcze jedna czynność przygotowująca powierzchnię uzębienia. Potocznie określa się ją piłowaniem zębów. Polega ono na zeszlifowaniu cienkiej warstwy szkliwa.
Czy takie opracowanie zębów jest zawsze konieczne? Otóż nie. Oceny dokonuje lekarz indywidualnie w przypadku każdego Pacjenta. A od czego to zależy? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wyjaśnić, jaki cel przyświeca szlifowaniu szkliwa.
Dlaczego szlifuje się zęby pod licówki?
W szlifowaniu szkliwa chodzi o to, by umożliwić uzyskanie za pomocą licówek jak najlepszego efektu estetycznego. Licówki są bardzo cienkie – nie mają więcej niż 1 mm grubości – ale jednak mimo wszystko stanowią na zębach dodatkową warstwę, zwiększają więc ich wypukłość.
W części przypadków uzyskuje się dzięki temu dobry efekt wizualny. W innych sytuacjach jednak estetyka uśmiechu zostałaby w ten sposób zaburzona. Dotyczy to zwłaszcza zębów, które same z siebie są już wystarczająco wypukłe lub wysunięte do przodu. Wtedy szlifowanie szkliwa jest koniecznym warunkiem, który umożliwia licówkom wpasowanie się w zęby tak, by uzyskany efekt był estetyczny i naturalny.
Jak wykonuje się piłowanie zębów pod licówki?
W przypadku każdego Pacjenta indywidualnie lekarz ustala, czy zęby kwalifikują się do piłowania, a jeżeli tak, to w jakich ich partiach należy zeszlifować szkliwo i w jakiej dokładnie ilości. Żeby to rzetelnie ocenić, lekarz bierze pod uwagę zarówno naturalny kształt zębów, jak i docelowy efekt.
Często konieczne jest zeszlifowanie szkliwa w okolicy przydziąsłowej. W ten sposób powstaje rowek, który pozwala na uzyskanie gładkiego przejścia licówki w naturalny ząb. Stworzenie rowków może okazać się też konieczne w przestrzeniach bocznych, by zapewnić odpowiednią ilość miejsca na porcelanę w przestrzeniach międzyzębowych. Dzięki temu przejście licówek w naturalne tkanki zębów będzie niezauważalne również przy spojrzeniu z boku.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o licówkach, zapraszamy do Stomatologii Zdrowit Dąbrówka. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 735 003 000 lub wypełniając formularz.