implanty stomatologiczne Piekary Śląskie

Implanty zębów Piekary Śląskie

Implanty to najlepszy ze znanych nam sposobów odbudowy uzębienia w przypadku braków zębowych. Na czym polega ta metoda? Implant zębowy to niewielki element, który wszczepiamy w tkankę kostną szczęki lub żuchwy w miejsce brakującego zęba.

Implant jest wykonany z biozgodnych materiałów, takich jak tytan i cyrkon, co sprawia, że organizm nie traktuje go jak ciała obcego i nie odrzuca. Dzięki temu zachodzi proces osteointegracji, który polega na tym, że implant zostaje obrośnięty przez kość. To pozwala mu uzyskać potrzebną stabilność i zastąpić naturalny korzeń zębowy. Na takim implancie mocujemy następnie wybraną pracę protetyczną.

Jak odbudować uzębienie dzięki implantom?

Implanty zębowe w Piekarach Śląskich zapewniają mocowanym na nim uzupełnieniom stabilność, której nie da się osiągnąć innymi metodami. Mogą zostać zastosowane zarówno wtedy, gdy brakuje jednego jak i kilku zębów, a nawet w przypadku zupełnego ich braku, czyli bezzębia.

W przypadku pojedynczego braku zębowego wszczepiamy również pojedynczy implant, na którym mocujemy koronę protetyczną. Jeżeli brakuje kilku sąsiadujących ze sobą zębów, można zastosować kilka koron na implantach lub most protetyczny, w którym dwa implanty służą jako filary dla wypełniającego lukę przęsła.

Jeżeli natomiast brakuje wszystkich zębów w jednym lub obu łukach, rozwiązaniem jest stała proteza na implantach. Warto przy tym zaznaczyć, że liczba implantów w takim przypadku wcale nie musi być duża – wystarczą cztery lub sześć do zamocowania protezy odbudowującej cały łuk zębowy.

Kompleksowe leczenie implantologiczne prowadzi:

Oliwia Wieczorek

Specjalista chirurgii stomatologicznej

Absolwentka Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2020 roku ukończyła szkolenie specjalizacyjne, uzyskując tytuł specjalisty chirurgii stomatologicznej. Swoją wiedzę i umiejętności z zakresu chirurgii stomatologicznej oraz implantologii stale poszerza dzięki udziałowi w licznych kursach, kongresach i konferencjach naukowych.

Oliwia Wieczorek

Specjalista chirurgii stomatologicznej

Absolwentka Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2020 roku ukończyła szkolenie specjalizacyjne, uzyskując tytuł specjalisty chirurgii stomatologicznej. Swoją wiedzę i umiejętności z zakresu chirurgii stomatologicznej oraz implantologii stale poszerza dzięki udziałowi w licznych kursach, kongresach i konferencjach naukowych.


Leczenie implantoprotetyczne krok po kroku

1.Konsultacja

Pierwszy krok obejmuje sprawdzenie stanu uzębienia, przeprowadzenie drobiazgowej diagnostyki i wywiad lekarski. W ten sposób lekarz otrzymuje ważne informacje, które pozwalają mu stwierdzić lub wykluczyć obecność przeciwwskazań do implantów, poznać oczekiwania Pacjenta, jego warunki anatomiczne (szczególnie ważne są struktury kostne jamy ustnej). Wszystko to jest niezbędne, by móc szczegółowo zaplanować leczenie i lokalizację implantów w taki sposób, by terapia była nie tylko skuteczna, lecz też jak najbardziej bezpieczna dla Pacjenta.

2. Zabiegi przygotowawcze

Nie zawsze Pacjent posiada tkankę kostną w odpowiednim stanie i ilości, by można było skutecznie przeprowadzić leczenie implantologiczne. Dlatego w części przypadków przed przystąpieniem do implantacji przeprowadza się zabiegi, takie jak sterowana regeneracja kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej, które pozwalają przygotować dla implantów odpowiednie podłoże.

3.Implantacja

Samo wszczepienie implantów nie jest czasochłonnym zabiegiem. Polega na nawierceniu kości i wkręceniu w nią implantu (implanty, podobnie jak śrubki, mają gwintowaną powierzchnię, co ułatwia ten zabieg). Implantację wykonuje się w znieczuleniu zabieg przebiega więc bezboleśnie.

4.Gojenie i osteointegracja

Po implantacji następuje okres gojenia. Przed przystąpieniem do następnych działań trzeba po prostu poczekać, aż zagoją się naruszone podczas zabiegu tkanki, a implanty zintegrują z kością. Proces ten zwykle trwa od trzech do sześciu miesięcy.

5.Założenie śruby gojącej

Następnym krokiem jest odsłonięcie implantow i założenie na nich śrub gojących. Taka śruba musi pozostać na implancie przez około dwa tygodnie. Przez ten czas wspiera gojenie błony śluzowej oraz profiluje dziąsło pod pracę protetyczną, która ma zostać zamocowana na implancie.

6.Osadzenie pracy protetycznej

Zwieńczeniem całego leczenia jest zamocowanie na implantach docelowego uzupełnienia protetycznego w formie korony, mostu lub protezy.

A-PRF – lepsze gojenie

W Stomatologia Zdrowit Dąbrówka podczas leczenia implantologicznego wykorzystujemy a-PRF, czyli fibrynę bogatopłytkową. Powstaje ona z koncentratu płytek krwi pobranego od Pacjenta. Działa ona pobudzająco na czynniki wzrostu, dzięki czemu regeneracja tkanek przebiega szybciej. Jej zastosowanie w implantologii przyśpiesza gojenie ran po zabiegu i w ten sposób skraca czas całego leczenia.


Co dają implanty stomatologiczne Piekary Śląskie?

Wykorzystanie implantów w odbudowie uzębienia zapewnia takie korzyści jak:

  • stabilność – integracja z tkanką kostną sprawia, że implanty zapewniają stabilność odbudowy protetycznej, jakiej nie dają inne metody. Praca protetyczna nie będzie więc przemieszczać się w ustach i nie wypadnie. Między innymi dlatego z uzupełnień na implantach korzysta się tak komfortowo jak z własnych zębów.
  • funkcjonalność jamy ustnej bliska naturalnej – zwykłe protezy ruchome przywracają funkcjonalność jamy ustnej w dość niedużym stopniu, bo w około 30%. Uzupełnienia osadzone na implantach mogą przywrócić ją aż w 80%. Jest na więc znacznie bardziej zbliżona do naturalnej. Dlatego z pracami protetycznymi na implantach nie trzeba sobie niczego odmawiać, jeśli chodzi o ulubione potrawy – można bez obaw gryźć nawet twarde pokarmy.
  • estetyka – uzupełnienia na implantach są wykonane z estetycznych i naturalnie wyglądających materiałów, doskonale odzwierciedlających piękno prawdziwych zębów. Dzięki wykorzystaniu implantów, takie prace protetyczne nie mają widocznych elementów mocujących, które psułyby wygląd uśmiechu.
  • spowolnienie zaniku kości – w przypadku braków zębowych kość żuchwy lub szczęki traci swoje naturalne obciążenie i w wyniku tego zaczyna ulegać stopniowemu zanikowi. Zwykłe protezy nie rozwiązują tego problemu, ponieważ przenoszą siły żucia na błony śluzowe. Inaczej jest z uzupełnieniami na implantach. One przenoszą siły żucia na kość. W ten sposób zyskuje ona tak potrzebne jej obciążenie i w efekcie proces jej zaniku zostaje spowolniony.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o implantologii w Piekarach Śląskich, odwiedź Stomatologię Zdrowit Dąbrówka. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 735 003 000 lub poprzez formularz kontaktowy.

Najczęstsze pytania o implanty:

Najczęściej zadawane pytania o implanty
Czy implanty można wszczepić w każdym wieku?
+
Nie ma górnej granicy, uznaje się natomiast dolną granicę wieku kwalifikującego do implantów. Nie wszczepia się ich u Pacjentów niepełnoletnich, ponieważ proces rozwoju kostnego nie został jeszcze u nich zakończony.
Czy istnieją przeciwwskazania do implantów?
+
Pewne czynniki, takie jak zanik kości lub przewlekłe choroby, utrudniają leczenie implantologiczne, ale to nie znaczy, że je uniemożliwiają. Ocena sytuacji należy do lekarza. W pewnych przypadkach takie okoliczności mogą oznaczać po prostu konieczność przeprowadzenia przed implantacją dodatkowych zabiegów przygotowawczych.
Czy implanty mogą się nie przyjąć?
+
Leczenie implantologiczne odznacza się bardzo dużą skutecznością. W pewnych okolicznościach może się zdarzyć, że implant się nie przyjmie, ale dzieje się tak bardzo rzadko – zaledwie w 2% wszystkich przypadków. Lekarz doradzi wtedy odpowiednie kroki pozwalające zwiększyć szanse skutecznej implantacji.