mosty zębowe Piekary Śląskie

Korony i mosty

Korony protetyczne stosuje się w stomatologii do odbudowy mocno zniszczonych zębów oraz – podobnie jak mosty protetyczne – uzupełniania braków zębowych. To bardzo ważne zadanie, ponieważ brakujące zęby stanowią poważny problem. Nawet brak pojedynczego zęba wiąże się z niekorzystnymi konsekwencjami. Sąsiadujące z luką zęby zaczynają pochylać się w jej stronę i przemieszczać, a ząb przeciwstawny stopniowo wysuwać się z zębodołu. Do tego dochodzi zanik kości szczęki lub żuchwy z powodu braku obciążenia podczas żucia, co w dalszej perspektywie skutkuje zmianą rysów twarzy.

Korony zębowe Piekary Śląskie

Korona protetyczna to uzupełnienie, które zastępuje naturalną koronę zębową. Odwzorowuje ją ono pod względem kształtu, struktury i koloru. Dzięki koronie protetycznej można przywrócić zniszczonemu zębowi pierwotną funkcjonalność i estetykę, wzmacnia go ona i stanowi ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Ale koronę stosuje się nie tylko w przypadku mocno zniszczonego zęba, lecz również wtedy, gdy dojdzie do jego utraty. W takim przypadku w kość w miejscu brakującego zęba wszczepia się tytanowy implant. Integruje się on z tkanką kostną, dzięki czemu staje się stabilną podstawą, na której mocuje się koronę protetyczną.

Mosty zębowe w Piekarach Śląskich znajdują zastosowanie w przypadku bardziej rozległych braków zębowych, to jest, kiedy brakuje kilku zębów obok siebie. Most protetyczny Piekary Śląskie jest zbudowany z przęsła i filarów. Przęsło to kilka połączonych koron, które uzupełniają lukę w uzębieniu. Jest wsparte na filarach znajdujących się z obu stron luki. Rolę filarów mogą spełniać zęby własne Pacjenta lub wszczepione na ich miejsce implanty.

korony zębowe Piekary Śląskie

Z jakich materiałów wykonuje się mosty i korony?

Najtańszą opcją są korony i mosty na metalowej podbudowie. Wykonuje się je, napalając porcelanę na metalowy szkielet. To rozwiązanie zapewnia odbudowie dobrą wytrzymałość. Jego mankamentem jest jednak estetyka. Wprawdzie korony i mosty na metalowej podbudowie wystarczająco dobrze odwzorowują wygląd naturalnych zębów, jednak z czasem, w wyniku obniżenia linii dziąsła, może pojawić się efekt zasinienia w formie linii ciemnoszarego metalu. Dlatego takie prace protetyczne częściej stosuje się do uzupełnienia braków w tylnych odcinkach łuków zębowych, gdzie nie są aż tak widoczne.

Korony i mosty pełnoceramiczne to zupełnie inna jakość. Tutaj podbudowa jest z porcelany lub tlenku cyrkonu. Takie prace protetyczne odznaczają się nieskazitelną estetyką, wiernie oddając wygląd naturalnych zębów – również pod względem przezierności i sposobu, w jaki odbijają światło. Z tego względu korony i mosty pełnoceramiczne doskonale nadają się również do uzupełniania braków w odcinku przednim.

Jak zakłada się korony i mosty protetyczne?

Wszystko zaczyna się od konsultacji, w trakcie której wykonywany jest przegląd stomatologiczny oraz wywiad lekarski. Konieczne jest także wykonanie badań obrazowych. Na tej podstawie lekarz dobiera odpowiednią metodę uzupełnienia braków zębowych i sporządza szczegółowy plan leczenia, obejmujący wszystkie jego kolejne etapy.

Leczenie przebiega w sposób zależny od wybranej metody. Jeżeli podstawą pod koronę będzie ząb własny, musi on zostać najpierw odpowiednio przygotowany, czyli wyleczony (jeśli tego wymaga) i opracowany. Podobnie w sytuacji, gdy zęby naturalne mają pełnić funkcję filarów dla mostu.

Jeśli natomiast do zamocowania korony bądź mostu posłużą implanty, wówczas leczenie podzielone jest na dwie części: chirurgiczną, która obejmuje wszczepienie implantów, oraz protetyczną, czyli zamocowanie na implantach wybranej odbudowy.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o koronach i mostach, odwiedź Zdrowit. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 735 003 000 lub poprzez formularz kontaktowy.

Najczęstsze pytania o korony i mosty:

Najczęściej zadawane pytania o korony i mosty zębowe
Czy są jakieś przeciwwskazania do założenia korony lub mostu?
+
Przeciwwskazaniem są choroby przyzębia, a także duże ubytki w tkankach kostnych szczęki lub żuchwy.
Czy pod koronę mogą przedostać się resztki jedzenia?
+
Koronę osadza się na naturalnym zębie lub implancie. Jeżeli zadba się o to, by połączenie było szczelne i precyzyjne, nie ma ryzyka przedostania się jedzenia pod koronę.