Bonding i Flow injection
Wiele osób marzy o pięknym uśmiechu. Takie marzenia pomaga spełnić stomatologia estetyczna, dziedzina zajmująca się poprawą estetyki uzębienia. Uśmiech można upiększyć na kilka różnych sposobów. A jakie stosujemy w Zdrowit?
W Zdrowit jesteśmy dumni z naszej oferty stomatologii estetycznej w Piekarach Śląskich, która obejmuje nowoczesne metody poprawy wyglądu uzębienia, takie jak flow injection oraz bonding. Obie te techniki pozwalają na uzyskanie doskonałych rezultatów estetycznych, dzięki czemu każdy pacjent może cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.
Kompleksowe zabiegi Bonding i Flow injection prowadzi:
Emilia Białas-Krauza
Lekarz stomatologii ogólnej
W 2009 roku ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu. Staż podyplomowy odbyła w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej.
Stale rozwija swoją wiedzę i umiejętności praktyczne w dziedzinie nowoczesnej ortodoncji, aby zapewnić swoim pacjentom leczenie na najwyższym poziomie. Specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym dzieci i dorosłych. Jako współautorka artykułu o psychostomatologii i stresie u dentysty ma wiedzę potrzebną, by zapewnić Pacjentom komfortowe samopoczucie podczas wizyty. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych kursach, szkoleniach i konferencjach.
Emilia Białas-Krauza
Lekarz stomatologii ogólnej
W 2009 roku ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu. Staż podyplomowy odbyła w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej.
Stale rozwija swoją wiedzę i umiejętności praktyczne w dziedzinie nowoczesnej ortodoncji, aby zapewnić swoim pacjentom leczenie na najwyższym poziomie. Specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym dzieci i dorosłych. Jako współautorka artykułu o psychostomatologii i stresie u dentysty ma wiedzę potrzebną, by zapewnić Pacjentom komfortowe samopoczucie podczas wizyty. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych kursach, szkoleniach i konferencjach.
Co to jest bonding?
Bonding jest jedną z metod poprawy estetyki uzębienia. Polega na nałożeniu na powierzchnię zębów cienkiej warstwy materiału kompozytowego na bazie naturalnej żywicy. Zjawisko adhezji, czyli wzajemnego przylegania różnych materiałów dzięki międzycząsteczkowym oddziaływaniom, sprawia, że kompozyt utrzymuje się na zębach.
Bonding pozwala na skorygowanie niedużych niedoskonałości uzębienia, zarówno jeśli chodzi o kolor, jak i kształt zębów. Umożliwia między innymi wyrównanie symetrii zębów, zmniejszenie przerw między nimi, nadbudowanie niewielkich ukruszeń czy zamaskowanie przebarwień.
Bonding krok po kroku
- Pierwszy krok to konsultacja. Obejmuje ona przegląd stomatologiczny, który pozwala lekarzowi ocenić stan zębów. To istotne, ponieważ bonding powinno się wykonywać jedynie na zdrowych zębach. Jeżeli zatem zostanie stwierdzona obecność próchnicy, to będzie trzeba przeprowadzić najpierw ich leczenie. Konsultacja i przegląd stomatologiczny ważne są również dlatego, że nowy kształt zębów wymaga starannego zaplanowania.
- Kolejny etap to przygotowanie powierzchni zębów. Do bondingu nie szlifuje się szkliwa, jak ma to miejsce przy licówkach porcelanowych, ale powierzchnię zębów trzeba oczyścić i wytrawić kwasem o łagodnym działaniu.
- Powierzchnię zębów pokrywa się warstwą żywicy kompozytowej.
- Na żywicę nakłada się właściwy kompozyt. Robi się to warstwami, a każdą z nich uważnie modeluje, by nadać jej odpowiedni kształt i fakturę naturalnej powierzchni zęba.
- Materiał kompozytowy naświetla się specjalną lampą polimeryzacyjną. Dzięki tej procedurze uzyskuje on natychmiast docelową twardość i staje się odporny na mechaniczne uszkodzenia.
- Na koniec przeprowadza się polerowanie, dzięki któremu kompozytowa odbudowa zostaje wygładzona i zyskuje połysk.
Bonding – czy warto?
Bonding to skuteczna metoda poprawy estetyki uśmiechu, a do tego tańsza niż inne sposoby stosowane w stomatologii estetycznej (np. licówki porcelanowe). Duża zaletą jest też to, że to mało inwazyjna metoda, niewymagająca dużej ingerencji w struktury zęba.
Co to jest flow injection?
Flow injection to rodzaj licówek kompozytowych. Ta metoda korekcji estetyki uśmiechu umożliwia zmianę zarówno koloru jak i kształtu zębów. W tym celu wykorzystuje światłoutwardzalny materiał kompozytowy, który bazuje na naturalnej żywicy. Pokrywa się nim powierzchnię zębów. Kompozyt utrzymuje się na niej dzięki zjawisku adhezji, polegającemu na wzajemnym przyleganiu warstw różnych materiałów w wyniku międzycząsteczkowych oddziaływań.
Metoda flow injection pozwala dokonać drobnych korekt uzębienia, takich jak zmniejszenie szpar między zębami (na przykład diastemy), wyrównanie symetrii łuku, odbudowa zębów startych lub ukruszonych, zamaskowanie przebarwień.
Jak wykonuje się flow injection?
Pierwszym krokiem, jak zwykle, jest konsultacja z przeglądem stomatologicznym i wywiadem lekarskim. Lekarz ocenia stan zębów, zapoznaje się z charakterem ich niedoskonałości, które wymagają korekcji, wsłuchuje się w potrzeby i oczekiwania Pacjenta. Jeżeli zostanie stwierdzona obecność próchnicy, kieruje Pacjenta na leczenie, ponieważ licówki kompozytowe powinno się wykonywać jedynie na zdrowych zębach.
Nowy uśmiech Pacjenta trzeba starannie zaprojektować. W tym celu wykonuje się cyfrowy skan uzębienia. Dzięki niemu otrzymuje się dokładne dane, które posłużą do opracowania projektu nowych zębów i wykonania w pracowni technicznej indywidualnie dopasowanego do Pacjenta silikonowego szablonu.
Na zębach Pacjenta mocuje się próbne licówki, które pozwalają mu zobaczyć planowany efekt i ocenić, czy mu on odpowiada. Jeżeli projekt uzyska jego akceptację, można przystąpić do dzieła.
Do licówek kompozytowych nie szlifuje się szkliwa, jednak powierzchnia zębów wymaga odpowiedniego przygotowania – oczyszcza się ją i wytrawia kwasem o łagodnym działaniu.
Następnie na zęby zakłada się silikonowy szablon, o którym wcześniej wspominaliśmy. Wykonane są w nim otwory, przez które wstrzykuje się materiał kompozytowy. W ten sposób kompozytowa odbudowa zostaje dokładnie uformowana w docelowy kształt.
Kolejnym krokiem jest naświetlenie kompozytu specjalną stomatologiczną lampą polimeryzacyjną. Jako, że jest to materiał światłoutwardzalny, poddany działaniu światła szybko uzyskuje docelową twardość i odporność na uszkodzenia.
Na zakończenie kompozyt jeszcze się poleruje, co nie tylko wygładza jego powierzchnię, ale pozwala nowemu uśmiechowi nadać połysk.
Flow injection – czy warto?
Jedną z zalet flow injection jest oczywiście estetyczny efekt, jaki pozwala uzyskać ten zabieg. Materiał kompozytowy dobrze odwzorowuje wygląd naturalnych tkanek zęba, dzięki czemu taka odbudowa wygląda jak integralna część zębów.
Niewątpliwym plusem jest też niska inwazyjność tego zabiegu. Nie wymaga on szlifowania szkliwa ani innej dużej ingerencji w tkanki zęba. Poza tym zabieg pozwala na szybkie uzyskanie efektów – w większości przypadków nie zajmuje więcej niż dwie godziny.
A czy są jakieś słabe strony? Przede wszystkim flow injection sprawdza się jedynie w przypadku niedużych niedoskonałości uzębienia. Nie zastąpi leczenia. Jeżeli więc pogorszona estetyka uśmiechu jest spowodowana poważniejszymi problemami, takimi jak wady zgryzu, flow injection nie jest odpowiednią metodą.
Trzeba też zdawać sobie sprawę, że licówki kompozytowe to rozwiązanie czasowe. Przez około pięć lat utrzymują swoje właściwości estetyczne – po tym czasie kompozyt może się już przebarwiać i wykruszać.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o bondingu, flow injection i innych metodach estetycznej korekcji uśmiechu, zapraszamy do gabinetu Stomatologia Zdrowit Dąbrówka. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 735 003 000 lub poprzez formularz kontaktowy.